8572

Biologiska mångfaldens dag

– och vi firar den i världens första nationalstadspark!

Kungliga Djurgården är stockholmarnas gröna vardagsrum och hem för över 800 blomväxter, 1200 skalbaggsarter och 100 häckande fågelarter. Här finns norra Europas största bestånd av jätteekar – livsviktiga för hundratals insektsarter. Biologisk mångfald är grunden för livet – och vi behöver alla hjälpas åt.

I vår del av Nationalstadsparken – som f.ö. firar 30 år i år händer mycket. Kungliga Djurgårdens förvaltning sköter grönområdena med hänsyn till den biologiska mångfalden, restauranger anlägger pollinerarvänliga planteringar, och självklart finns bikupor på såväl Stiftelsen Rosendals Trädgård som på Skansen. Tillsammans skapar vi surr i Stockholm! 🐝

Vill du bidra? Här är några enkla sätt att hjälpa våra pollinerare:
🐝 Plantera blommor som bin och humlor gillar – i trädgården eller på balkongen
🌼 Låt en del av gräsmattan blomma fritt
✂️ Klipp gräset mer sällan – gärna i etapper
🌳 Låt gamla grenar och död ved ligga kvar – där trivs många insekter
🚫 Undvik bekämpningsmedel
🏡 Sätt upp ett insektshotell – eller bygg ett själv

Fira Biologiska mångfaldens dag med oss.
Det och mer händer:
Stiftelsen Rosendals Trädgård bjuder in till Biologisk mångfaldsvecka med plantfest och barnodlingshelg. 👉 https://lnkd.in/dy2Mqv5g
Skansen uppmärksammar dagen på lördagen, då man lämnar Djurgården för en dag och firar i Akalla by med aktiviteter för hela familjen. 👉 https://lnkd.in/dMAZ-vcs
Skansen – Akvariet jobbar med biologisk mångfald och genom IUCN. Besök dem och lär mer. https://lnkd.in/dJ-8Ehz2
– Kungliga Djurgårdens förvaltning planterar 100 nya träd på Gärdet under 2025 i ett samarbete med Ståthållarämbetet, Stockholms stad och Länsstyrelsen för att öka den biologiska mångfalden.

Kom till oss eller fira på ditt sätt – hämta en karta hos oss på turistbyrån och ge dig ut. Ta en promenad i Nationalstadsparken, besök Isbladskärret eller gör en egen insats hemma. Allt räknas!

#BiologiskaMångfaldensDag #Nationalstadsparken #Biodiversitet #PollineraMera #HållbarUtveckling

/Camilla Zedendahl
vd Kungliga Djurgårdens Intressenter